פראנה היא מילה בסנסקריט (הודית עתיקה) שמשמעותה היא כח החיים. במסורות של היוגה, רפואה הודית, ואומנויות לחימה המונח פראנה מתייחס לאנרגיה קוסמית, שהאמונה הרווחת היא שאנרגיה זו מגיעה מהשמש והיא הכח המחבר את כל האלמנטים ביקום. פראנה היא סך כל האנרגיות הנמצאות ביקום, וממנה נגזרות כל סוגי האנרגיה הידועות לנו ונמצאות בשימושנו.

   הפראנה ידועה גם בתור אנרגיית החיים, צ’י, The Force, אור אין סוף, חלקיקים קוסמיים ועוד שמות. מאחורי כל השמות השונים עומדת מהות אחת והיא- אנרגיית החיים האוניברסלית. כאשר אנו נושמים, אנו מכניסים לתוכנו שני דברים: אוויר ופראנה. פראנה היא אנרגיית החיים עצמה, החיונית לקיומנו יותר מאשר אוויר. אנרגיית הפראנה אינה מצויה רק באוויר, היא מצויה בכל מקום. בי, בך בעץ באדמה באוויר- אין מקום שבו היא אינה קיימת, היא אפילו קיימת בחלל הריק. אנרגיית פראנה היא בלתי נראית לעין האנושית וגם בלתי ניתנת למדידה לפי המדע שלנו כיום. היא בסטטוס של “הנשמה” האנושית, לא מוכחת אך נוכחת.

   אם חסר לנו אוויר, נמות אחרי מספר דקות, אם חסרים לנו מים נוכל לחיות זמן נוסף, ואם חסר לנו מזון נוכל לחיות זמן רב אף יותר, אך אם ננתק את הפראנה מהרוח, המוות יהיה מידי. כך שהכנסת אנרגיית פראנה יחד עם האוויר חיונית לשימור צורת החיים שלנו.

   לכל אדם צריכת אנרגיה פראנית שונה מחברו. שימו לב שכאשר רמות האושר שבחייכם גבוהות – אתם אוכלים משמעותית פחות ולהיפך. זהו אחד מהקשרים לפראנה. כאשר אנו במקום שבו נוח לנו, שליו לנו ואיננו אוכלים מתוך רגש, אחוזי הפראנה עולים. אחוזי הפראנה גם תלויים בסביבה שלנו. בערים לדוגמא, אחוז הפראנה שנוכל לספוג מהאוויר נמוך יותר כי לרוב האוויר מזוהם והגוף שלנו יגיב לכך באופן אינסטינקטיבי וינשום נשימות שטוחות יותר ולכן יספוג פחות פראנה. לעומת זאת בטבע, במקום בו האוויר נקי ויש חיבור טוב יותר לאלמנטים מהם אנו מורכבים, הגוף יאפשר נשימה עמוקה יותר ולכן יספוג כמות גדולה יותר של פראנה.

קישור לערך המלא בויקיפדיה (אנגלית)

http://en.wikipedia.org/wiki/Prana

 

סולם התזונה האנושי

ניתן לחלק את הרגלי התזונה של בני אדם לפי מגוון המזונות שהם בוחרים לכלול בתזונה שלהם. נסקור בקצרה את מגוון שיטות התזונה הפופולאריות לפי סדר יורד.

אוכל כל – האוכל את כל מגוון המזונות הקיימים.

צמחוני – בוחר שלא לאכול בעלי חיים.

טבעוני – בוחר שלא לאכול גם מוצרים עקיפים שמגיעים מבעלי חיים כמו דבש, ביצים, חלב וכד’.

אוכל המזון החי (Raw food) – בוחר לאכול אך ורק אוכל לא מעובד ובעיקר ירקות ופירות.

שותה המיצים (Juicer) – טוחן לחלוטין את האוכל הלא מעובד שלו.

אוכל הפירות (Fruitarian) – בוחר לאכול אך ורק פירות בצורה לא מעובדת גם כן.

Liquidarian – יסתפק בשתייה בלבד.

עד כה כל ההרגלים שתוארו מצריכים לאכול או לשתות ויטמינים, מינרלים, חלבונים, פחמימות וכד’. לאנשים המצויים בהרגלי התזונה הנ"ל יש צורך לאזן את האוכל שלהם כדי לוודא שהם מקבלים את כל אבות המזון ומספיק אנרגיה קלורית ביום. כלומר מידת התלות שלהם באוכל או שתייה היא גבוהה.

צופי השמש (Sungazers) מקבלים את ההזנה שלהם מחשיפה קצרה לשמש בכל יום לאחר שעברו תהליך ארוך של צפייה בשמש לפרקי זמן שבהדרגה מגיעים עד ל 45 דקות. והם תלויים בשמש ובמים עבור תזונתם.

פראנים (Pranic) ניזונים ישירות מאנרגיית הפראנה, לאחר שעברו תהליך התמרה גופם למד להזין את עצמו ישירות מהפראנה והם תלויים במקור הזנה חיצוני במידה מועטה ביותר.

הנושם (Breatharian), שבנוסף למזון לא צריך גם לשתות ועל כן חי אך ורק מהאוויר עצמו בלבד. גיליתי  שהנושם אכן צריך מים כדי לחיות, רק שעורו יודע להמיר את הלחות שבסביבה שלו למים שהוא צריך. ההסתגלות להיות נושם בלבד ידועה בתור משהו שקשה מאוד לעשות ולכן כרגע ישנם מעטי מעטים שחיים כך ורק שניים שהוכיחו מדעית שהם כאלו בעולם.

           חשוב לציין שאין הכרח לדבוק בשיטה מסוימת לחלוטין. אדם המגדיר את עצמו טבעוני אולי יאכל מדי פעם מאפה שיש בו קצת חלב או ביצים, אוכל הפירות יכול לעיתים להנות מירק וגם פראני יכול לבחור ליהנות מעולם הטעם והמרקם ולאכול. יש גם כאלו הבוחרים לאכול באופן קבוע כמויות קטנות.

מקורות הזנה שונים

          ישנם מספר מקורות הזנה לגוף הפיזי הידועים לנו. באיור שלמעלה רואים את השמש, האדמה, אוכל, אנרגיה קוסמית (אנרגיית הפראנה) ונשימה. מעבר לכך ישנם מקורות נוספים כגון אנרגיה מינית ורגשות חיוביים. באתר זה נתמקד בעיקר בהזנה פראנית, למרות שחשוב לציין ולהבין שהזנה היא מושג כולל וכמו שכשאומרים אהבה לא מתכוונים לאהבה זוגית בלבד, גם כשמדברים על הזנה אנו מתכוונים למכלול היותר גדול של מקורות ההזנה האפשריות.

nurishmentPaths

מיהו אדם פראני?

אין הגדרה מדויקת לאדם פראני, אך יש מספר תכונות המשותפות לאלו החיים את אורח החיים הזה. העיקרית מבניהן היא היעדר תחושת רעב. כלומר גופו של הפראני אינו מאותת לו שיש צורך בהזנה ממקור חיצוני כי הוא יודע שיש באפשרותו לקבל את האנרגיה שהוא צריך ישירות מאנרגיית הפראנה. תחושות רעב יכולות לעלות לעיתים רחוקות, לרוב מתוך מצב רגשי או גופני קיצוני. פראנים בדרך כלל יהיו במשקל גוף אידיאלי. הפראני אינו צריך לאזן את גופו עם חלבונים, פחמימות, ויטמינים, מינרלים וכד’. תהליך ההתמרה מעלה את אחוזי הפראנה שבגופו בהדרגה וזה מהווה תחליף אנרגטי לרוב ההזנה שלו. התהליך שהוא עבר מעודד ותומך את איזונם של ארבעת הגופים שלו, הפיזי, המנטלי, הרגשי והרוחני, ולכן לרוב הוא יהיה במצב של נועם ואושר, וכתוצאה מכך יהיה עם לב פתוח יותר כלפי הסביבה. מעבר לכך כל אדם מקבל את השינוי באופן שונה לפי מי שהוא והמקום אליו תודעתו מכוונת.

   רוב הפראנים שאני מכיר משתדלים שלא להעלות את הנושא שכן הם מבינים שרוב האוכלוסייה אינה מודעת אליו ושזה מעורר איזושהי ביקורת שהם למדו להימנע ממנה או מעדיפים שלא לקחת כאתגר. הם פשוט מחכים בסבלנות שהרוב השקט יפנים שאפשרות זו קיימת עבור כולנו ומי שמוכן לקחת עליו את האתגר תמיד מוזמן.

            ישנם מספר מקורות הזנה לגוף הפיזי הידועים לנו. באיור שלמעלה רואים את השמש, האדמה, אוכל, אנרגיה קוסמית (פראנה) ונשימה. מעבר לכך ישנם מקורות נוספים כגון, אנרגיה מינית ורגשות חיוביים. באתר זה נתמקד בעיקר בהזנה פראנית, למרות שחשוב לציין ולהבין שהזנה היא מושג כולל וכמו שכשאומרים אהבה לא מתכוונים לאהבה זוגית בלבד, גם כשמדברים על הזנה אנו מתכוונים למכלול היותר גדול של ההזנות האפשריות.

יתרונות ואתגרי הפראנה

להיות פראני זה לא להיות בצום מתמיד, אלא לבחור לצרוך פחות ממקום שבו האנרגיה שלך מגיעה ממקום אחר. מקור טהור יותר ונקי יותר. בדיקות הדם של “לפני” ו”אחרי” התהליך שלי ושל מספר חבריי שגם עברו את התהליך מראות שהן טובות יותר משהיו לפני. איננו צריכים לדאוג “לאזן” את עצמנו, לאכול ממשפחות מזון מסוימות, לדאוג לתוספות תזונה \ ויטמינים וכד’. הגוף מקבל בדיוק את מה שהוא צריך לקבל. אם אי פעם חשבת שמשהו כזה אפשרי, אם אתה בוחן את גבולותיך או רוצה להתחבר לשיא היכולת שלך והפוטנציאל האפשרי שאתה יכול להגיע אליו בתור אדם, אם אתה מאמין בכוח שהוא גדול ממך (כמו אלוהים, ספיריט, האני העליון וכו’) ואתה מוכן לעבור תהליך של כניעה וקבלה שלו, יכול להיות שגם אתה פראני. רבים מהפראנים עוברים את תהליך ההתמרה ולאחר זמן מסוים חוזרים לאכול ממקום של חוסר תלות ולשם הנאה בעיקר. זהו לא מסלול חד כיווני, למרות שלעבור את תהליך ההתמרה עצמו יש יתרונות עצומים בפני עצמו. אם מה שכתוב כאן מדגדג לך ואתה רוצה לבדוק אם אתה מתאים לקיים את אורח החיים הפראני, אני ממליץ לך לחקור את הנושא בעצמך, כאן באתר תוכל למצוא המון מידע, ולבוא למפגשי היכרות הנערכים מדי פעם, ופרטים אודותיהם מפורסמים בקבוצת הפייסבוק ובדף הפייסבוק שלנו.

נציג כאן רשימה חלקית של היתרונות שרבים מאלו שעברו את תהליך ההתמרה חווים. חשוב להגדיש שכמו שכל אחד פועל קצת אחרת ברמה הגופנית והנפשית, אז גם היתרונות של הפראנה משתנים מאדם לאדם וניתן לומר שכל אחד מקבל את המתנות לאן שהמודעות שלו מכוונת.

יתרונות בריאותיים

  1. חיים יותר ארוכים (לפחות כמו סטטיסטיקה המיוחסת לצומות ואפילו 20%-30 יותר). משמע החיים לא רק יותר ארוכים אלא יותר איכותיים מבחינת היעדר מחלות שמגיעות מרעלים שמגיעים לרוב מהתזונה שלנו. מחקרים היום מוכיחים על יונקים קטנים כי הפחתת הצריכה הקלורית בעשרות אחוזים בודדים מאריכה את החיים ומצמצמת מחלות משמעותית. ניתן לחפש את הנושא Caloric Restriction בשביל יותר פרטים.

  2. יותר אנרגיה – בגלל שמערכת העיכול היא המערכת שצורכת את הכי הרבה אנרגיה בגוף (זוכרים איך אחרי ארוחת הצהריים אנחנו רוצים להירדם), ואין בה כמעט שימוש, מקבלים הרבה יותר אנרגיה.

  3. הגוף מאזן את עצמו בדיוק למשקל ולצרכים שלו, מה שקשה מאוד להשיג עם מזון. הגוף מקבל בדיוק מה שהוא צריך. בדיקות דם מוכיחות זאת ואנחנו צריכים לדאוג פחות.

  4. אחרי ההסתגלות – יותר כוח סיבולת, יותר שליטה של טמפרטורת הגוף ושליטה על הגוף בכלליות.

  5. פחות שינה – ככלל יורדים ל- 3\2 משעות השינה שהם ישנו לפני כן. ההסבר הכי הגיוני הוא כי הם לא מעכלים מזון ולכן יש להם יותר אנרגיה.

  6. בריאות השיניים והחניכיים – כתוצאה מכך שלא נעשה בהם שימוש רב.

  7. פותר בעיות עור למיניהן – העור הופך להיות חלק ונעים, תוצאה של כמות מועטה של רעלים בגוף.

  8. ריח הגוף מצטמצם משמעותית.

עבור האינדיבידואל

  1. יותר שעות ביממה: פחות שינה ופחות התעסקות במזון- אין צורך לעשות קניות, אין צורך לבשל ולנקות, אין צורך לאכול.  מאפשר זמן נוסף לגדילה, ללמידה ולהגשמה עצמית.

  2. חיים מאושרים יותר, חיים על האנרגיה המחברת של הכול. לדעת שאתה חי על אור.

  3. בשביל האתגר והמשמעת העצמית וגדילה בביטחון העצמי שנגררת אחריה.

  4. בשביל ההערכה לשאר החושים, ובשביל היום שבו תחליט לחזור לעולם הטעם (שזה יהיה מטורף, אך אין עלינו לצפות או אפילו לחשוב על היום הזה כי אנחנו רק בהתחלה).

  5. חוסכים כסף – למרות שזה לא אחד מהשיקולים הראשיים, לרוב מוציאים בין מאות שקלים לאלפי שקלים כל חודש על אוכל בין אם בשוק, בסופר או ביציאות.

רוחנית

  1. עוזרים לאמא אדמה, מזהמים משמעותית פחות.

  2. להוות דוגמא אישית לשבירת פרדיגמות. להוות דוגמא אישית לשינויים שהתודעה יכולה לחולל. לייצג שאפשר לעשות הכול ואין ממש צורך בשום דבר על מנת להגיע לרמות הכי גבוהות. לנפץ מיתוסים בשביל לפתוח את הראש לאפשרויות חדשות.

  3. להראות שהאדם אינו צריך מאום כדי להיות מאושר. זו האמת ואתה חי אותה.

  4. כדי להוכיח לעצמך שרוח מתעלה מעל החומר.

  5. בשביל הקפיצה לשלב הבא מבחינת רמת האמונה.

  6. גורם לאדם להיות פחות “מקורקע”. משמע שהגוף הרוחני חזק יותר. האדם מחובר יותר לנפש ולאני העליון. נקודה זו היא החזקה ביותר מכיוון שהקשר שלנו עם האני העליון הולך ומתחזק, אנו מרגישים יותר מוכוונים בחיינו, אנו הופכים להיות יותר שלווים, מבינים יותר את האחדות והשלמות שבכל דבר ובכל אדם.

האתגרים אחרי שעוברים את תהליך ההתמרה

  1. געגועים למזון, געגועים להרגלים של כל חייך, געגוע להרגל של להיות רעב,לאכול והסיפוק מכך.

  2. חשש מאתגרים חברתיים בכל הנוגע להסברים או אירועים סובבי אוכל – מסתבר שזהו מהאתגרים הגדולים ביותר. אנו כה רגילים להיות מוקפים באירועים חברתיים הסובבים אוכל. ארוחת יום שישי בבית, ערבי חג, פגישה עסקית בבית קפה וכד’. ישנם הרבה דרכי התמודדות שונות שעליהם ניתן דגש רב בתהליך ההתמרה ובמפגשי הליווי שאחרי התהליך. כמו כן חשוב לציין שאין כל כוונה לוותר לחלוטין על אוכל, ולאחר תקופת ההסתגלות הראשונית, שהיא קצרה באופן יחסי, ניתן לשוב ולקחת חלק באכילה חברתית.

  3. חשש מאתגרים למול החברה והמשפחה בכל הקשור להסברים, ביקורת ואי הבנה ותמיכה מצידם באורח החיים הכה יוצא דופן ומיוחד הזה.

  4. חשש מגדילה של האגו עקב היותך “מיוחד” או גדילה של “אגו רוחני”. חשש מזה שלא יבינו אותך וזה יגדיל את ההתכנסות הפנימית והמרחק מהחברה.

0

כתיבת תגובה